top of page

Lucie Dytrychová

Jak jste se k operaci dostala?

Operace mi byla doporučena ze zdravotních důvodů a dostala jsem se k ní díky mému panu ortodontistovi MUDr. Tomasovi Hanzelkovi, PhD.

Kde jste operaci podstoupila?

Operaci jsem podstoupila ve Fakultní nemocnici na Karlově naměstí v Praze.

Co byste doporučila budoucím pacientům? Máte nějaké tipy nebo triky, které jste v průběhu léčby nasbírala?

Byť dle diskuzi zni zákrok mnohdy hrozivě, není se čeho bát. Páni lékaři jsou odborníci a vždy svědomitě a s největší péčí provádějí operativní úkony k pacientově největší spokojenosti a k jejich prospěchu.

Určitě bych operaci podstoupila znovu. Jen bych se snažila více psychicky obrnit na probíhající předoperační zařizovací proces, který byl z mého pohledu více náročný než samotný zákrok a následná rekonvalescence. Doporučila bych pacientům vzít si s sebou do nemocnice více vlastních vhodných tekutých potravin, místní nutriční strava není příliš poživatelná.

Když se podíváte zpětně na celou záležitost, podstoupila byste operaci znovu? Co vám dala a vzala?

Určitě bych operaci podstoupila znovu. Náročnější jsou první dny po operaci, člověk si musí zvyknout. Samozřejmě pacienti dostávají léky na bolest a ledují ledem, což celému procesu hojení velmi pomáhá a značně ulevuje.

 

Trošku psychicky náročnější je proces usazování si tvaru úst, kdy koutek padá mnohdy dolů a pusa dává křivý tvar, ale je to proces, který se hojením postupně vyléčí a tento problém zmizí.

Máte nějaká doporučení ohledně stravy?

V následně pooperační péči lze konzumovat téměř vše rozmixovaného. Co se tipů týká, tak např. nedoporučuji mixovat vývar, ztrácí zcela chuť a je nedobrý a u nerozmixovaného pozor na nudle, zachytávají se za gumičky. Chutnalo mi velmi rozmixované ovoce, jen např. u jahod se zachytávala semínka nejen za gumičky, ale i rovnátka. Proto je vhodné cokoli zrníčkového konzumovat před výměnou gumiček, ať nemusíte proces znovu opakovat. Dobré jsou krupicové kaše, které musí být zpočátku tekutější konzistence. Z omáček drží chuť po rozmixovaní téměř každá.

Jak jste se vyrovnávala se strachem z takto poměrně náročného zákroku?

Co se týká strachu ze zákroku, nepociťovala jsem jej. Byla jsem spíše více unavená ze zařizování veškeré potřebné přípravy na operaci a následně s delším procesem stabilizace tvaru úst, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout!

bottom of page