top of page
Kreslicí plátno 97.png

Jak moc silná bude bolest? 

Jaké jsou možné vedlejší účinky?

Jak se mám chovat, pokud můj příbuzný prodělal ortognátní operaci?

Bolest nepřijde hned po probuzení po operaci, protože na JIPce vám budou žilou kolovat opiáty. A ani v prvních dnech v nemocnici nezažijete „ten nejhorší stav“ díky všem dalším opiátům a lékům, které vám budou dávat sestřičky. Doma ovšem takovou možnost mít nebudete, a tak právě tyto dny budou nejbolestivější. Většina lidí ovšem přestává léky proti bolesti užívat v po druhém/třetím týdnu od operace.

Přesné vedlejší účinky by Vám měl sdělit ošetřující lékař a také budou sepsány v protokolu, který musíte podepsat a odevzdat před operací. Obecně ale musíte počítat s tím, že v místě, které vám bude operováno, je spousta nervů, a tak jedno z rizik je i oslepnutí. Toho se ale nemusíte vůbec lekat, protože lékaři ve VFN jsou natolik zkušení, že je naprosto minimální pravděpodobnost, že by se toto stalo. Naopak častým vedlejším účinkem je ztráta citlivosti rtu, jak horního, tak dolního, což u většiny lidí zmizí do devíti měsíců od operace. Navíc, pokud budete svědomitě chodit na rehabilitaci, tak se nemusíte ničeho bát. Existuje sice riziko nenávratné citlivosti, ale to je stejně jako oslepnutí naprosto minimální.

Období před i po operaci je velmi těžké nejen pro nás, pro pacienty, ale skoro větší bolest zažívají naši nejbližší, rodina a přátelé. Nejradši by naší bolest převzali na sebe a vidět nás trpět je ubíjí. Jak se ale mají chovat? Mají nás litovat a opatrovat jako miminka? Nebo nám nejvíce pomůže, když nám vůbec nebudou připomínat, že máme místo hlavy meloun? Upřímně řečeno, nejlepší reakcí je kompromis. Nesmíte být příliš přecitlivělí a ani málo empatičtí. Buďte to zkrátka vy, ti, co nás milují a jsou tu vždy pro nás. A nebojte se s námi mluvit o tom, že se bojíte.

bottom of page