top of page

Bezprostředně po návratu z nemocnice:

  • snídaně: typicky nějaký jogurtový drink bez kousků ovoce + nutridrink (ty jsem ale vydržela pít jen asi 2 týdny, pak už mi vůbec nechutnaly)

  • oběd: vývar či dobře rozmixovaná a přeceděná polévka všech možných druhů

  • svačina: mléčný koktejl, ale jen z „neagresivního“ ovoce (nedokázala jsem jíst/pít žádné citrusy a jahody, připadalo mi, jak kdyby mi rozežíraly pusu)

  • večeře: tradičně opět polívka (ty jsem si dávala fakt každý den, díky častému střídání se mi nepřejedly, čemuž se dost divím)

Zhruba po 3 týdnech:

  •  jakmile bylo možné otevírat pusu trochu víc, oblíbila jsem si bramborovou kaši, přidávala jsem do ní rozdušenou zeleninu na mini kousky, aby se vše dalo bez problému polykat

  •  po kontrole 3 týdny od operace a oficiálním povolení rozmělňovat jídlo o patro jsem zvládala i svíčkovou nebo jakékoliv další omáčkové jídlo, stačilo knedlíky/maso nakrájet nadrobno a pak vše smíchat do nehezky vypadající kašovité hmoty, která ovšem chutnala výborně

  •  ráda jsem měla i pečené ryby, hlavně pstruha

Po 6 týdnech:

  •  už je teoreticky možné jíst bez omezení, prakticky to ale nejde (nebo aspoň u mě nešlo), protože čelisti byly strašně ztuhlé a trvalo dalších několik týdnů, než si znovu zvykly na normální kousání jídla

  • Obecné doporučení při jídle s nasazenými gumičkami: jakékoliv drinky/polívky/omáčky musí být dobře rozmixované, jinak hrozí, že kousky ucpou už tak omezené místo mezi čelistmi a do pusy neprojde vůbec nic.

 

  • Pokud máte problémy s váhou, kdy na svou výšku nevážíte dost a stejně podstoupíte zákrok, je důležité si váhu alespoň držet a doplňovat protein (já během ani ne dvou týdnů shodila 5 kilo, patrné především na svalstvu, hodí se občas vyjít schody).

  • Já svůj nápoj vždy obohacuji sójovým mlékem s vápníkem, jelikož samotný je to mléko nechutný a takhle dohromady to nechutná vůbec zle (udělejte to pro své svaly! A kosti musí mít také z čeho srůstat!).

 

  • Jogurty v kapsičkách pro děti jsou také skvělé a dají se jíst se všemi nandanými gumičkami (termix v kapsičce, nesquik…).

 

  • K jídlu bych ještě přidala tiramisu se zakysanou smetanou, dát do mixéru a vysrknout, na pár dní to zkrotilo moje chuťové buňky. Poté, co budete moci začínat jíst alespoň kávovou lžičkou, jsem si vidličkou rozmačkala pár Kinder Pingui tyčinek a ještě později, kdy už budete schopní ukousnout alespoň předními zuby toustový chleba, zkusit si dát Kinder mléčný řez, dobře se kouše a opět je to příjemná změna od všech těch namixovaných věcí.

  • Nechte si do nemocnice dovést ledovou tříšť, nebo frappuccino. Bude to sladké a studené, dokonalá kombinace toho, co budete nejvíc potřebovat.

  • Při jídle se obklopte tunami ubrousků, nestresujte se kvůli zvířecímu stylu jezení, jinak to prostě nejde a všichni, kdo s vámi přijdou v nemocnici do styku, s tím počítají a jsou připraveni pomoct.

tipy a triky

jídelníčky

Ve spolupráci s, Lucií Říhovou DiS., nutriční terapeutkou z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, a s taktéž nutriční terapeutkou Bc. Editou Weidenthhalerovou jsme pro vás připravili 2 jídelníčky na celých pět týdnů po operaci. Jídelníčky jsou vytvořeny za účelem, aby pacient dostal veškeré živiny, které potřebuje a ve správném množství. Pro lepší ilustraci v nich naleznete také recepty. Veškerá jídla se dají připravit jak v mixované formě, kterou se budete prvních pár týdnů po operaci stravovat, tak i v kašovité formě, kterou si budete moct dopřát, až Vám to Váš lékař povolí. V případě potřeby můžete všechny jídla doředit podle vlastních možností. V prezentaci, viz níže, naleznete doporučené proteiny, které mohou sloužit jako doplněk stravy i pro vegetariány/vegany. Nakonec jsme pro Vás ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze připravili všeobecné poučení o stravě po ortognátní operaci, které si stejně jako veškeré ostatní materiály můžete stáhnout v PDF formě.

modifikace lžička – pro pacienty s poruchami polykání, velmi špatnou funkcí chrupu, s komplikovanými zlomeninami čelistí, po závažnějších úrazech – pacient musí být schopen otevřít ústa tak, aby mohl jíst lžící. Výsledná konzistence typu soudružné pyré – tvarujeme do kopečků, pusinek apod., na talíř vždy dozdobíme (přízdoba se nejí, slouží ke zvýšení vizuální přitažlivosti pokrmu)

 

modifikace brčko – receptury se pro pití brčkem naředí větším množstvím bujonu, mléka, vody apod. dle potřeby – výsledná konzistence sirupovitá, zcela hladká. Každé jídlo se posílá se širokým brčkem v tabletu. Pokud je to na oddělení organizačně proveditelné, posíláme v tabletu s přízdobou, kterou personál dozdobí porci při podávání. Přízdoba se nejí, slouží ke zvýšení vizuální přitažlivosti pokrmu.

Lucie Říhová DiS.

Bc. Edita Weidenthalerová

bottom of page