top of page

Michael Juras

Zdravím všechny, kteří se teprve chystají, anebo ty, kteří již mají operaci za sebou.

 

Jsem Michal a operaci jsem dříve nebo později musel podstoupit k vůli dlouhodobě chybějící jedničce (více jak 4 roky) a následnému zúžení horního patra. Popravdě nikdy jsem nevěděl, že něco takového budu muset podstoupit, nějak jsem tomu nevěnoval pozornost. Operaci jsem si domluvil pomocí doporučení mojí ortodontistky MUDr. MDDr. Hana Honzírková v Brně a zavolal jsem si do Olomouce panu doktorovi MUDr. et MUDr. Petr Michl, Ph.D. a domluvil si první schůzku.

Vše proběhlo v pohodě, v podstatě mi jen řekl, co bude dělat, ale pořád mě to ještě moc nezajímalo. Bral jsem to tak, že tam prostě stejně musím.

 

V té době jsem již měl rovnátka na dolních zubech skoro rok. Pořád jsem tu schůzku nějak oddaloval, znáte to.

 

V dubnu 2019 mi nasadili na horní zuby hyrax uchycený pryskyřicí zelené barvy.

 

V ten den jsem ani popravdě nevěděl, že mi ho budou dávat, byl to menší šok, ale v pohodě. Ještě v ten den jsem asi hodinku poté měl nugetky a hranolky z Mcdonaldu. Hlavně člověk musí být v klidu a tělo se adaptuje vlastně na vše za nějaký čas, takže hlavně v pohodě.

 

Nějaké slova se mi vyslovovali špatně a první měsíc jsem to fakt cítil, prostě jakoby plast v puse a člověk necítil jídlo jako dříve. V té době jsem měl maturovat, u ústní zkoušky jsem si vylosoval resuscitace malých dětí a slovo dítě se mi vyslovovalo nejhůř, takže celkem sranda. To jsem trochu odbočil, ale takto to nějak šlo, vlastně od prvního dne jsem mohl jíst všechno, ale je to pocit kdy vlastně to jídlo ani necítíte, protože nemáte horní zuby, ale odešlo to asi za ty dva nebo tři měsíce (teď už to ani kolikrát nevnímám, že ho mám)

Teď je ta akční část kdy si vše domlouvám

Operace byla naplánovaná tak, že jeden den před se budu muset dostavit do FN Olomouc a vlastně tam přespat a další ráno mi to udělají, takže taková ta klasika. Bylo 3. července a já brzy ráno vyjíždím autobusem do Olomouce. Hlavně si 2x překontrolovat, jestli mám vše, hlavně asi peníze a mobil s nabíječkou.

 

Další ráno se probouzím brzo, protože v nemocnicích moc nespím. Asi v 7 zahlédnu mého doktora a volá mě abych šel s ním, v rychlosti mi říká pár informací, co se může stát a já jsem byl celkem… no znáte to, operace není nikdy super zážitek, ale věděl jsem, že jsem v dobrých rukách a vše bude OK. Dokonce jsem se i díval na videa této operace, ale moc to nedoporučuji, haha. Hned po tom už jsem se chystal na odvoz na sál, všichni tam byli hrozně v pohodě. Mám na to štěstí nebo to tak asi vážně je. Na sále jsem chvilku ležel, připnou vám pravou nebo levou ruku a na to tlakoměr a do druhé ruky kanylu, tyhle věci vůbec nebolí. Usnete tak rychle, že to ani nevnímáte a jste zase zpět a bez bolesti. Před operací mi dali Neurol 0.25 mg a něco na zánět a bolest, takže jste úplně v pohodě.

 

Dali mi úžasný a pohodlný lék na bolest, který byl rozpustný ve vodě.

 

Probouzím se trochu s nateklou tváří, a ještě pořád celkem ospalý. Akorát je mi celkem špatně a asi deset minut jsem měl kyslík nosem.

 

Hned po operaci přijela moje přítelkyně, která tam se mnou byla asi hodinku, takže taky super.

 

Pomohla mi na záchod vyzvracet celkem dost krve, a to mi sestra říkala: ne, ne, krev by tam neměla být. Potom byla velká úleva, a dokonce jsem mohl normálně chodit a vše v pohodě

 

Popravdě už si na to tolik nepamatuji, takže zákrok Sarme je podle mě nejvíc v pohodě z těchto operací čelisti.

 

Nějak jsem přežil první den a snažil jsem se hodně chodit, pusu jsem moc otevřít nemohl. Na bolest si z mojí zkušenosti zvyknete rychle. Dostal jsem pár kapaček a myslím, že druhý den mě odpojili od kanyly. Hlavně pozor na zánět. A ještě jedna věc, měl jsem pocit, že nemůžu smrkat ani kýchat, takže asi bych nedoporučoval smrkat první týden.

 

Za ty 4 dny v nemocnici jsem nic moc nesnědl.

 

Všechno tohle je podle mě OK, hlavní je dávat pozor a všechno říkat doktorům.

Od operace jsem si první týden ani nečistil zuby a to říkali, že bych asi měl. Prostě ono to ani nešlo.

Pořádně jsem si je čistil až asi za dva týdny. Po operaci jsem hodně ledoval tváře. Doporučuji zakoupit ten modrý gel do mrazáku. Takže v úterý proběhla operace a v pátek jsem jel domů.

Jídlo

Doma jsem si vše mixoval i těstoviny a omáčku panzani, prostě jsem to vypil. Nebo třeba ovesné vločky, mléko a banán. Dokonce jsem četl, že někdo nemohl takto jíst dva měsíce a už to nevydržel a umixoval si i pizzu. Zkuste být kreativní, to, co jíte normálně tak trochu upravte a přidejte mléko nebo nějakou omáčku a rozmixujte.

 

Po operaci jsem měl vlastně otáčet šroubem hyraxu nějak 2× týdně, vše vám řeknou je to individuální.

image2.png

Toto je můj hyrax akorát zelený – nic hrozného. Ta dírka uprostřed tam se dává ten nástroj a tlačíte směrem dovnitř jakoby do sebe, první otočku mi udělala ortodontistka, a měl jsem z toho obavy, ale pak jsme se oba smáli a necítil jsem nic, a i kdyby jo tak to nic nebude. První týden mi otáčela přítelkyně a pak já sám pomocí zrcátka.

Druhý týden už jsem přešel na měkkou stravu (víc uvařené těstoviny), hlavně jíst pomalu a kousat pomalu a málo. Nic tvrdého.

 

Nějaký kontrola proběhla u ortodontistky, ale pak se mi stalo to, že se mi utrhly asi dva stehy a začalo to jakoby hnisat, ale pak jsem se dozvěděl, že to nebyl hnis, ale nová tkáň. Volal jsem panu doktorovi do Olomouce i jsem mu přes email posílal fotky, aby si udělal představu, jak to vypadá. Pro mě to vypadalo fakt hrozivě. Byla tam prostě díra a v tom něco bílého a nevypadalo to dobře. Pan doktor mi řekl: to vypadá krásně jen se roztrhl steh a já už si myslel, že mi to tam bude zašívat a tak dále. Na to si taky dávejte pozor. Ale každý to má jinak, někdo může mít i hyrax pomocí šroubů v patře. Já měl štěstí, že to šlo jen takto jednoduše, takže těch problémů může být více.

 

Zá měsíc otáčení už šlo hodně poznat, že mám velkou mezeru a už by se mi tam vešel nový zub. Bavilo mě to i to otáčení a všechno okolo, cítil jsem se dobře, že to dobře dopadlo a bylo to tak jednoduché. Dokonce jsem i po 2 a půl týdne jedl první jídlo z restaurace, čínské nudle ale bylo jich fakt hodně a nedal jsem to, a to jím celkem rád, snědl jsem asi polovinu po deseti minutách.

 

Bál jsem se kousat a nechtěl jsem na to zbytečné tlačit.

Pan doktor mi doporučil Enzymel gel, jsou dva typy červený a zelený a asi bych doporučil oba, ale prvně ten zelený hodně používat. Je to antibakteriální a pomůže to pro zacelení ran, stehů.

Co jsem používal

Enzymel gel 2× i klidně 3× denně, hezky to dát až do těch stehů a rozmazat pomocí rtů a jazykem popostrčit. Ale před tím jsem si vyčistil zuby, záleželo, jestli je ráno nebo večer, nemusíte čistit pořád. Používal jsem i ústní vodu Curasept ADS 220 kvůli chlorexidinu, který mi také doporučil. Pomáhá při regeneraci a odstraňuje bakterie, tohle je podle mě nejdůležitější, protože vlastně máte otevřenou ránu a je potřeba to pořádně proplachovat. Po každém jídle jsem si to proplachoval, takto asi měsíc a půl a pak už nemusíte tolik, ono vlastně ani ten chlorexidin by se neměl užívat více jak dva měsíce, ale zase záleží na Vás a poradit se s doktorem.

 

Takže dávejte na to pozor a těchto ústních vod jsem použil celých 5 za tu dobu a dva Enzymel gely. Mazal jsem hlavně na noc nad dásně kolem zubů po celé šíři. Uvidíte sami.

 

Před operací jsem si i hledal informace z videii, hlavně v angličtině i studie jsem četl, ale to už je i složitější a jsou tam pro nás normální lidi až moc informací.

Otok

Tváří mi úplně zmizel za 8 týdnů možná i více, popravdě šlo to všechno tak hezky a rychle, že si detaily vůbec nepamatuji, a to jsem na té operaci byl před 4 měsíci, tady vidíte, že je to vážně v pohodě, ale zase ano je to individuální u každého.

 

Hlavní je hygiena a první měsíc nějak moc na to netlačit, nejíst tvrdou stravu. Ty Curasept ústní vody jsou nejlepší, protože nezabarvují zuby, a hlavně chutnají normálně. Pan doktor mi doporučil i Paradontax Extra 0.20%, ale to chutná fakt odporně a Curasept ADS 220 má stejný poměr chlorexidinu a je ještě lepší, má i víc dalších látek, takže tak.

 

Hlavně se pozorujte a všechno říkejte, klidně i volejte vašemu doktorovi nebo ortodentistce s jakýmkoliv problémem.

bottom of page