top of page

Kristýna

Jako malá jsem měla mezery mezi předními zuby, a tak mě má zubařka poslala k ortodontistce. Ta mi dala rovnátka na noc a v průběhu let se podařilo mezery zbavit. Ještě mi vytrhla horní čtyřky, aby se mi zuby vešly lépe do pusy. Také si všimla mého celkem výrazného předkusu, ale konstatovala, že jsem ještě dítě a stále se vyvíjím, tak je možné, že se to časem spraví samo.

Poté jsem tam ale „nějak“ (ehm ehm) prostě přestala chodit… Zuby už jsem měla rovné tak, jak jsem si přála, a návštěvy u ní byly stále méně časté, až jsem tam prostě jednoho dne nepřišla. Takže se ten předkusový problém nijak nedořešil. Ovšem je otázka, jestli by se to dalo řešit, vzhledem k tomu, že se psal nějaký 97. rok a nejsem si jistá, zda již v té době byly u nás v ČR ortognátní operace známy a praktikovány… Ale uznávám, že nesu i svůj podíl viny, když jsem na ortodoncii přestala docházet.

Můj předkus mě hodně štval, ale naučila jsem se s ním žít. Sice jsem nesnášela své veškeré fotografie, protože na většině z nich byl dost vidět, ale lidé v mém okolí si předkusu nijak nevšímali (celkem jsem ho maskovala předsazováním spodní čelisti dopředu). Měla jsem i problém, že mi do té mezery mezi horními a spodními předními zuby neustále lezla špička jazyka, což bylo dost nepohodlné. Např. v noci jsem se často budila s úplně odumřelým a zárověň bolavým jazykem, který jsem si v té mezeře ve spánku „drtila“ bůhví jak dlouho. Nepříjemné, ale dalo se s tím žít.

image1.jpeg

Posun do roku 2015, kdy jsem se úplnou náhodou dostala do křesla zubaře svého přítele (nyní manžela). Ten ordinoval ve Zlíně, odkud manžel pochází. Kromě mnoha skrytých kazů objevil také problém s předkusem (podotýkám, že jsem pravidelně docházela ke své zubařce v Praze, která nikdy o předkusu nic neříkala, ani ty skryté kazy neviděla.). Řekl mi, že kvůli špatnému skusu zatěžuji kousáním nesprávné zuby, které k tomu nejsou určeny a dost si je tím ničím (doslova hobluji), a naopak nepoužívám ty správné, a že časem by se mi takto mohla čelist až „rozpadnout“, což by se hodně špatně řešilo, a že to tedy vidí na fixní rovnátka a poté posunutí spodní čelisti pomocí operace. Tato informace mě naprosto šokovala. Netušila jsem, že jsem na tom až tak špatně. Najednou jsem měla vyhlídku několika let s rovnátky ve svých téměř třiceti letech a poté operace. Z toho návalu špatných zpráv jsem se rozbrečela, ale až venku. Pan doktor mě ještě poslal na konzultaci ke svému kolegovi ortodontistovi, aby mou situaci zhodnotil, přeci jen větší odborník.

Šla jsem tedy ubrečená ještě na tuto konzultaci (bylo to o pár ulic dál), kde mi pan doktor potvrdil to samé – rovnátka a operace na 100 %. Pan doktor zrovna otevíral svou novou kliniku v Brně, kde se zaměřoval právě na ortognátní chirurgii a úzce zde spolupracoval s ostatními odborníky, kteří působili právě v Brně. Doporučil mi tedy, ať se objednám na konzultaci na kliniku do Brna, aby mě viděl i doktor provádějící chirurgické zákroky, a abych nemusela dojíždět na kontroly z Prahy až do Zlína, ale „jen“ do Brna.

Jak jsem byla zpočátku v šoku a ve stavu odmítání, tak se mi to postupně rozleželo v hlavě, až jsem si začala říkat, že by to vlastně asi nebylo špatné. Když existuje zákrok, který by mi vyřešil problém s předkusem, špatným skusem a „odumírající“ špičkou jazyka, tak bych do toho asi měla jít. Takže jsem se začala přiklánět k variantě, že bych zákrok podstoupila. Problém nastal v momentě, kdy jsem to začala oznamovat rodině a známým. Všichni mi říkali to samé: „Prosím tě, jakej předkus? Dyť žádnej nemáš! Z tebe chtěj doktoři akorát vytáhnout prachy. Na žádnej zákrok nechoď, seš hezká už teď, nepotřebuješ přece žádnou plastiku“ a podobně. Všem jsem trpělivě vysvětlovala, že do toho chci jít ze zdravotního hlediska, a ne z estetického, a popisovala jsem jim svůj problém s kousáním, používání špatných zubů a hrozby rozpadlé čelisti ve vyšším věku, ale všichni jen negativisticky kroutili hlavou, že jsem blázen, a že bych rozhodně na žádnou operaci chodit neměla. Jen přítel mi řekl, že si sice také nemyslí, že bych to potřebovala, ale že pokud do toho jít chci, tak že mě v tom podpoří. Ale i tak jsem si připadala v podstatě téměř sama proti všem a bylo nesmírně těžké si svůj názor a rozhodnutí přede všemi obhájit, ač se to tak nemusí zdát.

Dodnes jsem vděčná své kolegyni, které jsem se svěřila, a ta JEDINÁ mi řekla, ať do toho určitě jdu. Pokud mi to má pomoci, tak není nad čím váhat, a ať kašlu na ostatní, co říkají, ať se rozhodnu podle sebe. Bylo opravdu hezké slyšet tato povzbuzující slova a cítíla jsem se díky ní mnohem líp. Také udělala další úžasnou věc – u nás v práci jeden kolega tuto operaci podstoupil, ale já se s ním nikdy nebavila, tak mi bylo blbé se ho najednou jít zeptat, jaké to bylo, jak to probíhalo atd. A tato kolegyně se s ním celkem znala, a tak mi s ním domluvila schůzku, abych měla možnost se ho na všechno zeptat. Kolegovi to vůbec nevadilo a trpělivě odpověděl na všechny mé otázky, pověděl mi svůj příběh, a nakonec mi operaci také doporučil, že opravdu nemám nad čím váhat.

Takže mi vlastne neskutečně pomohly dvě věci – podpora člověka, který operaci sice nepodstoupil, ale díval se na věc optimisticky a nemaloval hned čerta na zeď, a pak doporučení člověka, který operaci podstoupil a vším si prošel. Proto píšu tento svůj příběh, abych dodala odvahu dalším lidem, kteří před svým rozhodnutím teprve stojí, a nemají ve svém okolí podporu, jakou by si přáli a potřebovali.

Po konzultaci v Brně jsem se tedy již nadobro rozhodla, že do toho půjdu. Rovnou mi napsali i termín operace (cca za rok a půl) a objednali mě na vytržení pár zubů a na nasazení rovnátek. Jak mi v dětství ortodontistka nechala vytrhnout dva horní zuby, tak se nyní musely vytrhnout i dva spodní, aby to k sobě lépe sedělo. Ještě mi museli vytrhnout spodní osmičku, která tam nějak překážela.

Abych to zkrátila, tak jsem poté dojížděla do Brna každý měsíc na kontroly, tam mi vždy poštelovali drátky v rovnátkách, aby se zuby hýbaly tím správným směrem, a takto mi ústa připravovali k operaci, aby zuby na sebe perfektně seděly, až mi čelist posunou. Existuje i opačný postup, že se nejprve posune čelist a pak se zuby štelují pomocí rovnátek do správnýh poloh.

Abych to tedy celé shrnula, sice to utrpení se může zdát příliš velké, někdo může mít z toho všeho strach, ale vážně to všechno stojí za to a ručím za to, že časem na všechno to špatné zapomenete, a zůstane jen dobrý pocit, že jste udělali něco pro své zdraví (a mnohdy i vzhled).

Já jsem se necelé čtyři měsíce po své operaci vdávala. Zde mi opět všichni radili, ať odložím operaci až po svatbě, že bůh ví, co se může pokazit, jak to dopadne atd. Opět jsem byla sama proti všem a stála si za svým rozhodnutím operaci neodkládat. Už jsem to chtěla mít všechno za sebou a musím konstatovat, že jsem udělala dobře, že jsem neposlechla ty negativisty. Na svatebních fotkách si připadám krásná, což bych si s původním předkusem asi nepřipadala, a nic není poznat.

Takže opravdu se není čeho bát, člověk zvládne vše, když jen trochu chce, a výsledek bude stát za to!

 

Na ortodoncii jsem docházela na kliniku https://www.km­‑orto.cz/ k MUDr. Martinu Kotasovi, Ph.D., který je naprostý génius, co se rovnátek týče. Je to opravdový odborník a je vidět, že své práci rozumí a právem patří ke špičce svého oboru. Klinika je sice privátní, ale jediné, co jsem zde platila, byla rovnátka.

Klinika spolupracuje s čelistním chirurgem MUDr. et MUDr. Ondřejem Liberdou, Ph.D, který je další odborník na slovo vzatý (nehledě na to, že je neskutečně milý) a odvedl na mě skvělou práci.

Dojíždění do Brna bylo tedy sice časově i finančně nákladné, ale neměnila bych. Tento skvělý tým bych si vybrala znovu.

Operována jsem byla ve Fakultní nemocnici Brno Bohunice.

Před

Po

image2.jpeg

Před

image3.jpeg

Po

image4.jpeg
bottom of page